Anasayfa » Windows

Internet Explorer ayarlarını sıfırlama Internet Explorer ayarlarını resetleme   Yetmedi mi? O zaman Google'da ara!

Yorum Yok
Internet Explorer ayarlarını sıfırlama Internet Explorer ayarlarını resetleme internet explorer default yapma hakkında

Internet Explorer’ı otomatik olarak sıfırlamak için, Bu sorunu düzelt bağlantısını tıklatın. Ardından, Dosya Yükleme iletişim kutusunda Çalıştır‘ı tıklatın ve bu sihirbazdaki adımları izleyin.

Bu sorunu düzelt
Microsoft Düzelt 50195

Not Bu sihirbaz yalnızca İngilizce olabilir; ancak otomatik düzeltme, Windows’un diğer dil sürümleri için de kullanılabilir.

Not Çalıştığınız bilgisayarda bu sorun yaşanmıyorsa, otomatik düzeltmeyi bir flash sürücüye veya CD’ye kaydedip daha sonra sorunun yaşandığı bilgisayarda çalıştırabilirsiniz.

Soruna bozuk ya da uyumsuz Internet Explorer ayarları veya eklentileri neden oluyorsa, genelde Internet Explorer ayarlarını sıfırlayarak sorunu çözebilirsiniz.

Denetim Masası’ndaki Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliğini kullanmak için şu adımları uygulayın:

 1. Çalışıyorsa Internet Explorer da dahil tüm programları kapatın.
 2. Windows XP kullanıyorsanız, Başlat‘ı ve ardından Çalıştır‘ı tıklatın. Şu komutu kutusuna yazın ve ENTER tuşuna basın:
  inetcpl.cpl

  Windows Vista kullanıyorsanız, Başlat

  Bu resmi kapatBu resmi aç

  Başlat düğmesi

  düğmesini tıklatın. Aramaya Başla kutusuna şu komutu yazın ve ENTER tuşuna basın:

  inetcpl.cpl

  Internet Seçenekleri iletişim kutusu görüntülenir.

 3. Gelişmiş sekmesini tıklatın.
 4. Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla altında, Sıfırla‘yı tıklatın. Ardından yeniden Sıfırla‘yı tıklatın.
 5. Internet Explorer ayarlarının sıfırlanması tamamlandığında, Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla iletişim kutusunda Kapat‘ı tıklatın.
 6. Internet Explorer’ı yeniden başlatın.

Windows XP için Internet Explorer ve Windows Vista üzerinde Internet Explorer, Internet Explorer’ın casus yazılımlardan ve kötü amaçlı yazılımlardan daha az etkilenmesini sağlayan güvenlikle ilgili birçok gelişme içermektedir. Ancak kötü yazılmış eklentiler, casus yazılım veya kötü amaçlı yazılım olmasalar da Internet Explorer ile gözatma deneyimini etkileyebilir. Internet Explorer 7’den başlayarak, Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla adında yeni bir özelliği kullanıma sunuyoruz. Bu özellik, Internet Explorer 7’yi herhangi bir eklenti veya başka bir tarayıcı uzantısı olmadan çalıştığı temel durumuna döndürür.

Sorunlara neden olan bir eklentiniz varsa veya Internet Explorer ayarlarınızın bir bölümü bilginiz olmadan değiştiyse ve Internet Explorer’ı başlatamıyorsanız, Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği bu sorunları hızla ve kolayca giderebilmenizi sağlar. Internet Explorer’ı başlattığınızda, soruna neden olan eklentiyi belirleyebilir veya hatalı ayarı bularak sorunu çözebilirsiniz.

Bu makalede, Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliğinin nasıl kullanılacağı açıklanmaktadır. Bunun yanı sıra özelliğin ne işe yaradığı ile ilgili ayrıntılı bir açıklama, ağ yöneticileri için bu özellikle ilgili bilgi, Internet Explorer’ı markalayan ve dağıtan Özgün Donatım Üreticileri (OEM) ve kullanıcılar için bu özellikle ilgili bilgi sağlanır.

Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği şu öğeleri varsayılan ayarlarına geri yükler:

 • Giriş sayfaları
 • Arama kapsamları
 • Gözatma geçmişi
 • Form verileri
 • Parolalar
 • Görünüm ayarları
 • Araç çubukları
 • ActiveX denetimleri

Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği ayrıca tüm eklentileri devre dışı bırakır. Ancak eklentileri kaldırmaz.

Üste

Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliğinin çalışma şekli

Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği aşağıdaki ayarları sıfırlar:

 • Kullanıcı tanımlı tarayıcı ayarlarıBu ayarlar, Internet Seçenekleri iletişim kutusunu kullanarak Internet Explorer’da yapabileceğiniz tüm özelleştirmeleri içerir. Örneğin, Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği, bilgisayardaki tüm kullanıcıların güvenlik ayarlarını, gizlilik ayarlarını ve bölge ayarlarını sıfırlar. Karşıdan yüklediğiniz eklentiler veya araç çubukları tarafından belirlenen tüm ayarlar da sıfırlanır.Bazı ayarlar siz bilgisayarı almadan önce OEM tarafından oluşturulmuşsa, Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği, ilk pakette OEM tarafından uygulanmış olan Internet Explorer özelleştirmelerini geri yükler.

  Not Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği sık kullanılanları veya akışları temizlemez. Bağlantı ayarları da temizlenmez, çünkü bu ayarlar başka programlarda kullanılıyor olabilir.

 • GenişletilebilirlikInternet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği yüklediğiniz tüm araç çubuklarını, tarayıcı uzantılarını ve özelleştirmeleri devre dışı bırakır. Devre dışı bırakılan bu özelleştirmelerin herhangi birini kullanmak için, Eklentileri Yönet iletişim kutusunu kullanarak her bir özelleştirmeyi özel olarak etkinleştirmeniz gerekir.Not Bazı araç çubuklarının doğru çalışması için iki veya daha fazla denetimin etkinleştirilmesi gerekebilir. Bu araç çubuklarında, ilgili Tarayıcı Yardımcı Nesnesi ve araç çubuğu uzantıları için denetimler bulunur. Eklentileri Yönet iletişim kutusunu kullanarak, güvenilen bir yayımcıya ait tüm devre dışı bırakılmış denetimleri de kolayca etkinleştirebilirsiniz.

  ActiveX denetimleri bulunan Web sayfaları için, her bir ActiveX denetimiyle ilk karşılaştığınızda bu denetimin çalıştırılmasını onaylamanız gerekir. Denetimin çalıştırılması bir kez onaylandıktan sonra, Internet Explorer, her karşılaştığınızda denetimi otomatik olarak çalıştırır.

 • Gözatma geçmişiInternet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği, geçici Internet dosyalarını ve tanımlama bilgilerini siler. Bunun yanı sıra gözatma geçmişini, kayıtlı form verilerini, kayıtlı parolaları ve otomatik tamamlama verilerini temizler.
Bu tabloyu kapaBu tabloyu aç
Not Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği, Güvenilen Siteler listesine eklediğiniz güvenlik ayarlarını veya gizlilik ayarlarını sıfırlayabilir. Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği ayrıca ebeveyn denetimi ayarlarını da sıfırlayabilir. Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliğini kullanmadan önce bu siteleri not almanız önerilir.
Üste

Ağ yöneticileri için Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği ile ilgili bilgiler

Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği, ağ ortamının parçası olan pek çok grup ilkesi, kayıt defteri anahtarı ve güvenlik özelliğiyle etkileşim kurar.

 • Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliğini kullanma ile ilgili genel bilgi ve öneriler için, “Yöneticiler için genel bilgiler” bölümüne gidin.
 • Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliğinin Grup İlkesi ile nasıl etkileşim kurduğu ve Internet Explorer ayarları sıfırlandıktan sonra kaybolan ilkelerin nasıl geri yükleneceği ile ilgili bilgiler için “Grup İlkesi” bölümüne gidin.
 • Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliğinin ActiveX uyumluluğu kayıt defteri anahtarlarıyla nasıl etkileşim kurduğu ile ilgili bilgiler için “ActiveX uyumluluğu anahtarı” bölümüne gidin.
 • Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliğinin Özellik Denetimi kayıt defteri anahtarlarıyla nasıl etkileşim kurduğu ile ilgili bilgiler için “Özellik Denetimi anahtarları” bölümüne gidin.
 • Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliğinin Artırılmış Güvenlik Yapılandırması özelliğiyle nasıl etkileşim kurduğu ile ilgili bilgiler için “Artırılmış Güvenlik Yapılandırması” bölümüne gidin.

Yöneticiler için genel bilgiler

Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliğini yönetici kimlik bilgilerini kullanırken tıklattığınızda, HKEY_LOCAL_MACHINE kayıt defteri alt ağacı ayarları sıfırlanır. Bu ayarlar belirli bir bilgisayardaki tüm kullanıcılar için geçerlidir. Bu, Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliğinin uygulandığı sırada Internet Explorer’ı kullanmakta olan ve Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği uygulandıktan sonra yeni bir gözatma oturumu açan kullanıcıların gözatma deneyimini etkiler.

Kullanıcılar ayarları değiştirmezlerse, Internet Explorer bu ayarları HKEY_LOCAL_MACHINE kayıt defteri alt ağacından okur ve sonra ayarlar temizlenir. Ancak, Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği, kullanıcıların özelleştirdiği ayarlara dokunmaz.

Bu nedenle, Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliğini uygulamadan önce tüm etkilenen kullanıcılarla iletişim kurmanız önerilir.

Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliğini kullandığınızda bir veya daha fazla görev başarısız olursa, İlerleme Durumu iletişim kutusundaki görev adının yanında bir X görünür. Ek olarak, başarısız olan görevlerle ilgili ayrıntılar Ried.log ve Brndlog.txt adlı günlük dosyalarına kaydedilir. Bu dosyaları şu klasörde bulabilirsiniz:

%USERPROFILE%\Local Settings\Application Data\Microsoft\Internet Explorer

Grup İlkesi

Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği Grup İlkesi’ni etkilemez. Ancak, marka ayarlarını uygulamak üzere Grup İlkesi Yönetim Konsolu’ndaki Internet Explorer Bakım Uzantısı’nı da kullanabilirsiniz. Bu marka ayarlarının çoğu ilke değil tercihtir. Bu nedenle, Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği kullanıldıktan sonra bu ayarlar korunmaz.

Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği yalnızca Internet Explorer Administration Kit veya OEM Önkurulum Seti tarafından oluşturulan tercih ayarlarını geri yükler.

Internet Explorer Bakım Uzantısı’nı kullanarak herhangi bir ilkeyi yapılandırdıysanız, kendileri için Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliğini çalıştırdığınız kullanıcılar bu ilkeleri kaybeder. Bunun nedeni, Internet Explorer Administration Kit altyapısının, Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliğinin marka ayarlarını geri yüklemesine olanak vermesidir. Ancak, bu ayarları içeren .ins dosyaları yerel sistemde yalnızca geçici olarak bulunduğundan Internet Explorer Bakım Uzantısı’nın altyapısı desteklenmemektedir.

Bu soruna geçici bir çözüm bulmak için, ilk olarak Internet Explorer Bakım Uzantısı aracılığıyla uyguladığınız tüm ilkeleri yeniden uygulamak üzere bir ilke ayarını etkinleştirebilirsiniz. Bu ilke ayarını oluşturmak için şu adımları izleyin:

 1. Bilgisayarda yerel yönetici olarak oturum açın.
 2. Başlat‘ı ve ardından Çalıştır‘ı tıklatın. Şu komutu kopyalayıp kutusuna yapıştırın (veya yazın) ve ENTER tuşuna basın:
  gpedit.msc

  Grup İlkesi penceresi görüntülenir.

 3. Soldaki gezinti bölmesinde, Bilgisayar Yapılandırması‘nı genişletin, Yönetim Şablonları‘nı genişletin, Sistem‘i genişletin ve sonra Grup İlkesi‘ni tıklatın.
 4. Sağdaki gezinti bölmesinde, Internet Explorer Bakım ilkesi işleme‘yi çift tıklatın.
 5. Etkin‘i tıklatın, Uygula‘yı tıklatın ve sonra Tamam‘ı tıklatın.

Bu ilke ayarı etkinleştirildikten sonra, Grup İlkesi nesnesi güncelleştirildiğinde Internet Explorer Bakım Uzantısı aracılığıyla ayarladığınız tüm ilkeler yenilenir.

Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliğini kullanmanızdan sonra, Internet Explorer bir etki alanında yöneticilerin denetimindeki tüm ilkelere ve kısıtlamalara uymaya devam eder. Ancak Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği çalışmasını sürdürürken nasıl çalışacağını etkileyen bazı ilkelere uymaz.

Örneğin, Tarama Geçmişini Sil işlevselliğini kapat Grup İlkesi’ni etkinleştirdiğinizde, Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği geçici Internet dosyalarını temizler. Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği kullanıldıktan sonra, ilke, Gözatma Geçmişini Sil iletişim kutusuna yönelik kullanıcı arabirimi giriş noktalarını devre dışı bırakarak çalışmaya devam eder. Ancak, Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği bağlamında bu Grup İlkesi etkili değildir.

Internet Explorer ayarlarının sıfırlanmasına izin verme adlı Grup İlkesi’ni kullanarak kullanıcı bilgisayarlarında Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

ActiveX uyumluluğu anahtarı

Bazı kayıt defteri girdilerinde ActiveX denetimlerinin bilgisayara yüklenip yüklenmeyeceğini denetleyen sınıf tanımlayıcısına veya CLSID’ye, zararlı olduğu bilinen ActiveX denetimlerini engelleyecek biçimde bayrak atanır. Bu bayraklara kill biti adı verilir. Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği bu bayrakları sıfırlar.

Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği diğer CLSID’leri olduğu gibi bırakır. CLSID’ler hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:

http://msdn.microsoft.com/tr-tr/library/ms691424.aspx (http://msdn.microsoft.com/tr-tr/library/ms691424.aspx)

Uyumluluk kill bitleri şu kayıt defteri alt anahtarında saklanır:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Internet Explorer\ActiveX Compatibility

Kill bitleri hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası’ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:

240797 (http://support.microsoft.com/kb/240797/ ) Internet Explorer’da ActiveX denetiminin çalışması nasıl engellenir

Özellik Denetimi anahtarları

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Internet Explorer\Main\FeatureControl kayıt defteri alt anahtarı, birden çok özelliğin ve uygulamanın kullanabileceği belirli güvenli ayarlarını seçmenize olanak verir. Özellik Denetimi anahtarlarını ayrıca, düzeltmeleri seçime bağlı olarak kabul etmek için kullanabilirsiniz. Bu anahtar, Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği tarafından sıfırlanmaz.

Artırılmış Güvenlik Yapılandırması

Artırılmış Güvenlik Yapılandırması özelliği etkinleştirilmişse, Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği, Internet Explorer’ı Artırılmış Güvenlik Yapılandırması özelliğinin varsayılan ayarlarına sıfırlar. Artırılmış Güvenlik Yapılandırması özelliği devre dışı bırakılmışsa, Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği, Internet Explorer’ı standart Internet Explorer varsayılan ayarlarına sıfırlar. Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği, Artırılmış Güvenlik Yapılandırması özelliğinin durumunu değiştirmez. Artırılmış Güvenlik Yapılandırması hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası’ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:

815141 (http://support.microsoft.com/kb/815141/ ) Internet Explorer Gelişmiş Güvenlik Yapılandırması tarayıcı deneyimini değiştiriyor
Üste

OEM’ler veya Internet Explorer’ı markalayan ve dağıtan kullanıcılar için Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği ile ilgili bilgiler

Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği, Internet Explorer’ın markalanmış sürümleriyle birkaç yoldan etkileşim kurabilir. Bu bölümde bu etkileşimlerin tümü açıklanmamaktadır. Ancak bu bölümde iki genel etkileşim açıklanır. Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliğinin Internet Explorer’ın markalanmış sürümleriyle nasıl etkileşim kurduğu hakkında daha fazla bilgi için, “Sonraki Adımlar” bölümüne gidin.

Internet Explorer’ın markalanmış sürümlerinde özelleştirmeler

OEM, Internet servis sağlayıcısı (ISS) veya bir şirket yöneticisiyseniz ve dağıtım için özelleştirilmiş bir Internet Explorer paketi oluşturmak üzere OEM Önkurulum Seti’ni ya da Internet Explorer Administration Kit’i kullanıyorsanız, Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği bir kullanıcının gözatma deneyimini değiştirebilir.

Örneğin, arama sağlayıcısını doğrudan belirtmek yerine özel bir arama sağlayıcısı ayarlayan özel bir bileşen eklerseniz, Internet Explorer yüklendikten sonra bu özel bileşen çalıştırılır. Özel bileşen, Internet Explorer’ın .ins dosyası yerine kendi yükleme yöntemini kullandığından, kullanıcı Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliğini kullandığında bu özel bileşen yeniden çalıştırılmaz. Özel araç çubuğu bileşeni OEM veya markalama ortağının orijinal markasının parçası olduğu halde, bileşen devre dışı bırakılır.

Ayrıca, komut çubuğuna özel simge eklediğinizde veya yapılandırdığınızda, Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği bir kullanıcı tarafından kullanıldıktan sonra bu özelleştirmeler kaybolur. Bunun nedeni özelleştirmelerin tarayıcı uzantıları olarak oluşturulmasıdır. Tarayıcı uzantıları Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği davranışının bir parçası olarak devre dışı bırakılır. Kullanıcılar bunları yeniden etkinleştirmek için, Araçlar menüsündeki Eklentileri Yönet iletişim kutusunu kullanabilirler.

Internet Explorer 6’nın markalı bir sürümünden Internet Explorer’ın markalı olmayan bir sürümüne yükseltme

Internet Explorer Administration Kit’i kuruluş modunda kullanarak Internet Explorer 6’nın markalı bir sürümünü oluşturduğunuzda, Install.ins dosyası Custom klasöründe oluşturulur. Bir kullanıcı Internet Explorer 6’nın bu markalı sürümünden Internet Explorer’ın markalı olmayan bir sürümüne yükselttiğinde, yükleme programı Signup klasöründe Install.ins dosyasının markalı olmayan bir varsayılan sürümünü oluşturur.

Kullanıcı Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliğini kullanılırsa, Internet Explorer ilk olarak Custom klasöründe bulunan .ins dosyasını kullanmaya çalışır. Custom klasöründe Install.ins dosyası yoksa, Internet Explorer .ins dosyasını Signup klasöründe arar. Bu durumda, Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği Install.ins dosyasının markalı sürümünü bulur ve kullanıcı Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliğini kullandıktan sonra da özelleştirmeler korunur.

Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği, şirket markalaması varsa bunu kullanır. Şirket markalaması yoksa, Internet Explorer Ayarlarını Sıfırla özelliği ICP markalamasını veya OEM markalamasını kullanır.Internet Explorer ayarlarını sıfırlama Internet Explorer ayarlarını resetleme yazısını Facebook'ta Paylaş
Internet Explorer ayarlarını sıfırlama Internet Explorer ayarlarını resetleme yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

bilgibilgidir.com Yorumlar

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar, kişisel bilgiler, Tc Kimlik Numarası ve Telefon Numarası vs. özel bilgiler içeren yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.